DEGERFORS IF

AKADEMI OCH UNGDOMSVERKSAMHET

P17 enkelt vidare i DM

2023-05-11 14:54
Solberg dubbel målskytt
Solberg dubbel målskytt

Degerfors P17 deltar i Junior DM (upp till 19 år) och gick enkelt vidare efter första omgången då man besegrade KB Karlskoga med hela 7-0.

Smolk i glädjebägaren var att Marcus Bergkvist råkade ut för en handskada och fick besöka sjukhuset för att röntgen.

 

Tränare Henrik Andersson tycker så här om matchen;

-Resultatet till trots så var det en relativt tight och tuff match mellan två taggade lag. Vi gör överlag en stabil och professionell prestation där vi bibehåller intensiteten i försvarsspelet i 90 minuter. I anfallsspelet är våra toppar höga, men där emellan slarvar vi en del och gör saker och ting lite svårare än de behöver vara.
 
-När det klickar för oss och vi tar med oss mönster från träningsplanen ut i match ser det riktigt bra ut. Vid ställning 1-0 har KB ett stort läge att kvittera och det är möjligt att matchbilden då tagit en annan väg. Nu blev så inte fallet och vi tar istället över mer och mer för varje minut.
 
Vi tar med oss den professionella inställningen, försvarsspelet, hållen nolla och 7 mål framåt, varav flera hade stark koppling till det vi tränat på i veckorna, avslutar Henrik.
 
Målgörare för DIF; Isak Ekberg 3, Elliot Solberg 2, Marcus Nilsson och Omar Alabed.

Nyhetsarkiv

Nike
Unisportstore
Helmia
Outokumpu
Nordic Paper
Olearys Karlstad
Kirtelag
Helmia 2
IOS EL
GT Bygg
Opus Bilprovning
Degerfors golv
Q-Security

Våra partners

Officiell klädleverantör

NikeUnisportstore

Akademi

HelmiaOutokumpuNordic PaperOlearys Karlstad
Kirtelag

Ungdom

Helmia 2IOS ELGT ByggOpus BilprovningDegerfors golvQ-Security