Anmälan till Degerfors IF Fotbollsskola 2025
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
DEGERFORS IF
AKADEMI OCH UNGDOMSVERKSAMHET
Flickor födda 2013
Lagbild 2024!
 
Sista betalningsdag för era kakor!
2025-03-20 11:07

Kom ihåg att betala era kakor idag! 

Swisha till 070-24 26 234

Med vänlig hälsning, Josefine 

 
 

 

Kioskschema för Stora Valla F12/13
2025-03-17 13:47

Nu är det snart dags att bemanna kioskerna på Stora Valla igen. Vi kommer oftast att bemanna kiosk 3 (vid souvenirbutiken), men har också några pass i kiosk 1 (stora kiosken) och kiosk 4 (vid Vulkanerna). Denna säsong har vårt lag totalt 11 arbetspass. Vi ska oftast ha 6 föräldrar på plats men ett par tillfällen ska vi bemanna två kiosker samtidigt och då ha 12 föräldrar på plats. Det kommer att innebära fler arbetspass för samtliga jämfört med förra året.

Jag har gjort ett schema för de tre första tillfällena eftersom det just nu är de matcherna som har färdiga speldagar, resterande pass kommer senare. Om ni redan nu vet att ni ska vara bortresta vissa datum i sommar så meddela mig gärna. Jag ansvarar för att dubbelkolla med er föräldrar att ni kommer och skicka mejl till kansliet veckan innan matchen med vilka som kommer till kiosken. Jag behöver ha namnet på föräldern som ska stå i kiosken. Det lättaste för mig är att vi använder messenger-gruppen till detta. Om man är kallad till ett arbetspass och inte kan, ansvarar man själv för att byta pass med någon annan i laget. Meddela mig bytet i så fall.

Uteblir man från sitt arbetspass kommer man debiteras en avgift på 600kr. Detta för att kunna avlöna en ersättare med kort varsel. Om du vet att du blir sen så meddela de andra i arbetsgruppen så ingen ersättare behöver ringas in.

Vi ankomst till Stora Valla så släpps vi in vid huvudentrén. Samling sker 2 timmar innan matchstart vid Kiosk 1, den stora kiosken nedanför gamla sittplatsläktaren. Kioskansvariga, Julia Werner och Lisen Larsson, informerar då gällande rutiner och arbetsuppgifter. De finns sedan tillgängliga före, under och efter matchen.

När det börjar närma sig första tillfället så tar vi föräldrar en kort samling i samband med tjejernas träning och går igenom rutiner och hur schemat för vårt lag ser ut. Jag återkommer med tid för det.

 

19/4 14.00  DIF-Elfsborg     Samling 12.00   Milla, Tuva J, Olivia, Freja, Elly, Majken

11/5 16.30 DIF-Malmö         Samling 14.30   Tuwa K, Sine, Novalie, Miranda, Lamar, Margo

31/5 15.00 DIF-Öster           Samling 13.00   Vega, Tuva-Lisa, Nowa, Nicole, Madeleine, Isabelle

 

Hälsningar Lisa

Diverse information
2025-03-04 21:55

Lördagens 9-manna match mot Rävåsens IK är inställd då det är många borta och sjuka, vi återkommer om det blir nytt datum. 7-manna matchen blir av och kallelser har gått ut.

 

Vi ansökte om dispens för 9-manna till tjejerna i år men fick avslag från Värmlands Fotbollsförbund. Vilket innebär att vi kommer ha 2 lag som spelar 7-manna för flickor födda 2013. I samråd med Hampus och Elias kommer vi spela i en svart och en blå serie, den svarta serien är svår och den blå är medel. Beroende på hur det går resultatmässigt kommer man bli flyttad till en ”högre” eller ”lägre” serie till hösten. 

 

Sista anmälningsdag för Örebrocupen har passerat och alla tjejer har anmält sig, vilket är jätteroligt. Vi har sagt att alla får anmäla sig och att vi inte kommer gå på träningsnärvaro. Men några av tjejerna har väldigt låg träningsnärvaro, tränar man inte är det svårt att utvecklas både individuellt och med laget. För tjejernas egna skull och för laget behöver man försöka komma på träningarna om man tänker att man ska vara med på cupen. 

 

På föräldramötet informerade vi om att tjejerna kommer få träna med killarna för att utmanas. Efter föräldramötet har det blivit endel förändringar. 

F10/11 önskar att vi stöttar upp på träningar och ev. på matcher. Dom tjejerna spelar 11-manna i år och vilka tjejer som är med där sker via dialog mellan oss tränare.
P12 trupp har minskat och de har flaggat för att ev. behöva hjälp på matcher. Vi har därför tillsammans med deras tränare beslutat att vissa tjejer kommer ha ett rullande schema och träna extra med dem 1 gång/vecka. F14/15 trupp är också den liten och de önskar få stöttning av våra tjejer med erfarenhet, tempo och för deras tjejer några att se upp till på träning och match.

Beslut om vilka tjejer som är med och stöttar vart är en dialog oss tränare emellan och utgår från vart de ligger i sin fotbollsutveckling just nu. Besluten är inte fasta och omvärderas efter utveckling. Att få möjlighet att träna med ett annat lag är frivilligt och syftet med det är att utmanas och öka självförtroendet hos spelarna. De spelarna som just nu inte kommer träna med andra lag anser vi utmanas bäst i vårt eget lag

Dags att hämta era kakor!
2025-03-02 17:32

Kakorna har anlänt, är sorterade och redo att hämtas.


Adress för upphämtning:

Palmgatan 7, Degerfors


På höger sida av dubbelgaraget finns dörren som är öppen följande tider: 

Måndag 3/3 kl 16.30 - 20.00

Tisdag 4/3 kl 16.30 - 20.00

Onsdag 5/3 kl 16.30 - 20.00


Era kakor är märkta med ert namn så det är bara att gå in och och hämta det ni beställt (även om ni inte ser till mig och Robin så är det bara att kliva på) 

 

Vid leverans medföljer sammanfattning på er beställning samt info om betalning. Betalning av er samlade beställning skall göras senast 20/3 med Swish till 070-24 26 234

 

Tack för ert engagemang denna försäljningsperiod. Tillsammans har vi dragit in 20 052 kr till tjejernas lagkassa! 

 

Med vänlig hälsning, Josefine 

Kakförsäljning - sista veckan
2025-02-09 12:37

Vi är i full gång med årets kakförsäljning. Säljperioden pågår mellan 20/1 - 16/2. Alla tjejer i laget behöver sälja 7 burkar var eller mer. Varje burk kostar 75 kr och ger laget 36 kr per burk.

 

Uthämtning av dina burkar för leverans till era kunder kommer ske i slutet av februari (mer info och exakta datum och tider kommer närmare). Varje säljare ansvarar då för att leverera och ta betalt för de burkar man har sålt och sen swisha in beloppet till Josefine Pettersson.

För att registrera ditt barn som säljare går du in på: https://www.kakservice.se/minasidor/JOBIMA och skapar ett konto. Varje säljare måste skapa ett eget konto och sen lägger man själv in det man har sålt. Registrera ditt barns namn och ett av er målsmäns mobilnummer samt e-postadress. När ni har gjort detta kommer ni få tillgång till er personliga webshop som ni kan dela digitalt samt så kan ni även följa lagets försäljning och förtjänst. Kom ihåg att ni senast den 16 februari måste skicka in er slutgiltiga beställning. 

 

Funderar ni över något så hittar ni svar på det mesta när ni går in på kakservice.se. Hittar ni inte svar på era frågor via webben är ni välkomna att kontakta mig:

Josefine Pettersson, josefinepettersson1983@gmail.com, 070- 24 26 234 

 
Våra partners