SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Degerfors IF
P07
Future Team U16
 
Träningsschemat uppdaterat.
2023-05-29 08:20

Medan konstgräsplanen byts kommer vi att träna på Parkvallen på måndagar och i bollhallen på torsdagar. Båda dagarna 18:30-20:00. Även FT19:s tisdagsträningar kommer att vara på Parkvallen. 

Måndag den 5 juni har jag lagt in en träning 15:30-17:00 på Parkvallen. 

Degerfors A-lag möter Malmö borta 19:00. Då hinner vi se den. 

Träningsmatch på söndag! Ingen träning!
2023-05-05 18:28

Hej! 

Åtorps IF:s har lyckats få ihop folk till ett B-lag. De vill gärna ha en träningsmatch innan de går in i seriespel. Vi i en kombination med FT19 har ställt upp på en match på söndag. 

Det blir alltså spelare från både oss och FT19 i matchen. 

Match 15:00 i Åtorp på Åvallen. Några av er har fått en kallelse. Se till att svara så fort som möjligt. 

Arbetspass på DIF:s hemmamatcher 2023 del 2.
2023-04-04 13:20

Om man inte har ett ordinarie arbetspass som varuleverantör på matcher. Så kan man frivilligt anmäla sig på en jourlista. På denna jourlista kommer ert namn och telefonnummer stå. Är man uppskriven på jourlistan så innebär det att man via telefon kan bli inkallad till att jobba i kiosk om det fattas någon personal. Blir man uppringd och ställer upp så får man 400 kr i ersättning. 

Vill man anmäla sig till denna jourlista så skickar ni det till mig på WhatsApp. Jourlistan kommer att gälla för hela säsongen. 

OBS! Blir ni kallade till arbetspass så går det före. Ni kan inte ta kioskjobb då ni är kallade till ordinarie arbetspass! 

Arbetspass på DIF:s hemmamatcher 2023 del 1.
2023-04-04 13:09

Ni föräldrar i FT16 kommer inte drabbas av att stå i kiosk i samband med DIF:s matcher längre. Istället kommer spelarna själva att få arbeta i samband med matcherna. Det handlar om att serva kioskerna med varor. Innan match skall varor bäras, köras till kioskerna. Under match skall ni vara anträffbara via telefon så att om någon i kioskpersonalen behöver påfyllning av någon vara från lagret så skall ni hämta det och leverera. Ni kan alltså övrig tid titta på matchen. 

Alla kommer att få hjälpa till under året. Det ingår i att vara spelare i klubben helt enkelt. Vi kommer att vara en eller två från vårt lag per match. Ni underlättar mitt jobb om ni anmäler er frivilligt i så stor utsträckning som möjligt. Jag ska inte behöva lägga flera timmar varje gång på att tjata dit er. 

Fysträning våren 2023 FT16
2023-03-14 08:30

På ert önskemål är nu fyspass inlagda i kalendern. Instruktioner nedan:

 

Fyspass tisdagar Future Team 16!

  1. Genomför en normal uppvärmning som ni brukar göra vid träning/match. Avsluta med stretchning.                       Tid: 10 min
  2. Jogga/löp i ganska lugnt tempo i 5 minuter. Stanna upp och utför benpendling framåt/bakåt 7-8st per ben. Gör sedan benpendling i sidled 7-8st per ben. Utfallssteg i sidled 7-8st per ben och utfallsteg framåt 7-8st per ben. Tid: 10 min
  3. Intervallträning. Här ska det vara ett ganska rejält tempo men inte max, kanske 70-75%. Löpning 15 sek- vila/gå 15 sek, löpning 15 sek- vila/gå 15 sek o.s.v. tills ni har kommit upp i 12st löpningar.                                 Tid: 6 min
  4. Gör 12 starter. 3st hoppa och spring framåt. 3st hoppa bakåt vänd och spring. 3st hoppa åt vänster och spring och 3st hoppa åt höger och spring. Starten skall vara maxlöpning men kort 8-10 steg. Är ni två eller fler som tränar tillsammans så kan ni turas om att ge varandra en liten knuff vid upphoppet. Gå tillbaka eller vila ordentligt mellan starterna så att ni verkligen ger max i starterna.           Tid: 4 min
  5. Intervallträning igen: Exakt samma som punkt 3 Tid: 6 min
  6. Starta i motlut. Hitta en backe/slänt och gör 10 starter uppför. Här skall också vara maxlöpning. Här är också korta starter. 8-10 steg. Ta korta snabba steg och se till att spring på tå. (Blir naturligt när det är uppför) Gå tillbaka ner och skaka loss benen. Vila emellan så att maxtempo uppnås i starterna. Tid: 4min
  7. Jogga i lugnt tempo i 5 minuter. Tid: 5 min
  8. När ni kommit hem och är inomhus (om vädret tillåter kan ni såklart vara ute) avslutar ni med 30st situps, 20st armhävningar och 10st benlyft per ben stående i ”plankan”.                                 Tid: 10 min

 

Detta pass tar totalt c:a 60 minuter att genomföra om ni har möjlighet att starta och avsluta vid hemmet. Passet är schemalagt i kalendern på tisdagar men kan lika gärna göras på torsdagar om det passar bättre.

 

Passet kan också med fördel utföras en extra gång på helgen om den är spelledig.

 

När ni genomfört passet skriver ni det i spelarchatten. Är ni flera som tränar ihop räcker det med ett inlägg. Skicka gärna med en bild från passet. Vi kräver inga bevis men vår förhoppning är att ni kan trigga varandra till träning. När ni anmält att ni tränat kommer jag lägga in det som närvaro på vår hemsida.

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
Akademi, 24/05 07:40 
Akademi, 21/05 07:28 
Akademi, 20/05 19:45 
Akademi, 15/05 08:38 
 
Våra partners
STÖTTA DEGERFORS IF